ଟାଇମସ୍କେପ୍ସ ୨୦୨୧– ଫଟୋଗ୍ରାଫି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫଟୋଗ୍ରାଫି ହେଉଛି ମାନବୀୟ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି । ଏକ ସୃଜନଶୀଳ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ଦଶକରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ, ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଏହା ଏକ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଫଟୋଗ୍ରାଫର ସମ୍ଭାବନା ଅସୀମ ହୋଇଯାଇଛି ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଥିବା ଫଟୋଗ୍ରାଫରମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୀବନ୍ତ ମୁଦୁର୍ଭକୁ ଚିତ୍ରକଳା, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ, ତଥା ଉଭୟ ରଚନାତ୍ମକ ଓ ଆବଷ୍ଟକ ଶୈଳୀରେ ଏକତ୍ର ସିଲେଇ କରଛି । ଫଟୋଗ୍ରାଫିର ଅସ୍ଥାୟୀ ଶକ୍ତି ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ କୋଣରେ ଘଟୁଥିବା ଧାରା ଏବଂ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜଟିଳ, ସମୃଦ୍ଧ କାହାଣୀ କହିବାର କ୍ଷମତା ହୋଇପାରିଛି ଶାରୀରିକ ଦୂରତା, ଭିନ୍ନ ଭାଷା ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତା ସତ୍ତ୍ବେ ଆମକୁ ବିଶ୍ବ ସହିତ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଭାବରେ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି ।

ଲାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍, ଏକ ସୃଜନଶୀଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଡିଓ-ଭିଜୁଆଲ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ହାଉସ୍, ଯାହା କଳାତ୍ମକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ପ୍ରତିପୋଷଣରେ ସର୍ବଦା ସକ୍ରିୟ ରହିଆସିଛି । ସୃଜନଶୀଳ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ସହ ଲାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ । ଫଟୋଗ୍ରାଫିର ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାବନାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ, ୨୦୨୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି, ଲାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟୋଜନ କରିବ, ଯାହା ଆମକୁ ଘେରି ରହିଥିବା ବିଷୟ, ଘଟଣା ଏବଂ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ । କେବଳ ସୂଚନା ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖୁବ । ଏହା ଆଶା କରୁ ଯେ ଏହି ଫଟୋଗ୍ରାଫ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଫଟୋଗୁଡ଼ିକରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ପୁସ୍ତକ ସହିତ ଆମେ ରହୁଥିବା ସମୟର ପ୍ରତିଫଳନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ

ଟାଇମଗ୍ନେୟ ୨୦୨୧ଓଡ଼ିଶା ଓ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରର ହଜାର ହଜାର ସୃଜନଶୀଳ ପ୍ରତିଭା ତଥା ନୂତନ ଆଶାଇ ଫଟୋଗ୍ରାଫକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରେ । ଆମର ଏବର୍ଷର ବିଷୟ ହେଲା – “ଫେସେସ୍” । ଆମେ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁର ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ନାହିଁ ବରଂ ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ତାଙ୍କ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ କାହାଣୀ ଲେଖିକି ପଠାନ୍ତୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ “ଫେସେସ୍” କୁ ଏକ ଥ୍ମ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣକରି ପ୍ରତିଯୋଗିବାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ।

୨ ଟି ବର୍ଗ ଅଛି

୧. ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ବର୍ଗ: ସମସ୍ତ ବୃଦ୍ଧିଗତ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଏବଂ ହବିଷ୍ଟ ଯିଏ D / SLR କିମା ମିରର୍‌ଲେସ୍ କ୍ୟାମେରା ମାଧ୍ୟମରେ ଫଟୋ କ୍ୟାପଚର କରନ୍ତି ଏହି ବର୍ଗରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ।

୨. ଏମେନ୍ୟୁଅର ବର୍ଗ: ଯେଉଁମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ କରୁଛି, ସେମାନେ କେବଳ ଏହି ବର୍ଗରେ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ

ବିଚାରପତିମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ଏଣ୍ଟ୍ରିଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବେ । ସର୍ଟ ଲିଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଏବଂ ଚୟନ ପରେ, ବିଚାରପତିମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗରୁ ଦୁଇଜଣ ବିଜେତା ବାଛିବେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ଉଭୟ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଓ ଏମେନ୍ୟୁଅର ବର୍ଗରେ ମନୋନୀତ ଫଟୋଗ୍ରାଫ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଟାଇମସ୍ ୨୦୨୧ ର ସମସ୍ତ ମନୋନୀତ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଥିବା ଏକ କଫିଟେବୁଲ୍ ବୁକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ଦିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ

ପ୍ରଫେସନାଲ ବର୍ଗରେ ବିଜେତାଙ୍କୁ ୧୦,୦୦୦ ଓ ରନର୍ସ ଅପ୍‌କୁ ୭,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ଏମେନ୍ୟୁଅର ବର୍ଗରେ ବିଜେତାଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରନର ଅପ୍ ପାଇଁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଫଟୋ ଗ୍ରହଣର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୋମବାର, ୨୦ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୨୧ ରୁ ସୋମବାର, ୩୧ ମଇ, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଫଟୋଗ୍ରାଫର ପଛରେ ଏକ ବର୍ଣ୍ଣନା | କାହାଣୀ ସହିତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଜୀବନୀ, ପାସପୋର୍ଟ ଫଟୋ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ବିବରଣୀ ସହିତ ପଠାଇବା ଜରୁରୀ । କେବଳ ଇମେଲ୍ ଆଇଡ଼ି : [email protected] ମାଧ୍ୟମରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.